Deodoryzacja
autor - mgr. inż. Marek Markiewicz
W nowoczesnej technice ochrony przed szkodliwymi owadami, stosuje się bardzo drobno rozpylone cząsteczki cieczy roboczej o średnicy kropli od 0,1 - 50 , czyli tak zwane mgły lub aerozole.
Aerozole wytwarzane są w dwojaki sposób: tj. przez odparowanie odpowiednich cieczy i kondensację w powietrzu lub przez rozerwanie mechaniczne cieczy na drobne kropelki. Aerozole uzyskane pierwszym sposobem tzw. kondensacyjne składają się z bardzo drobnych kropelek lub cząsteczek stałych i tworzą mgłę suchą.
Aerozole uzyskane drugim sposobem tzw. dyspersyjne składają się zwykle z kropelek o średnicach 25-50 i tworzą mgłę mokrą, służącą do zamgławiania przestrzeni. Przy ich użyciu można zniszczyć szkodliwe owady często w prawie 100 %, w krótkim czasie i przy małym nakładzie kosztów. Osiadłe na powierzchniach składniki trujące utrzymują swoje działanie toksyczne przez dłuższy okres czasu i nie ma potrzeby wietrzenia (wypuszcza się do atmosfery). Aerozole są bardzo wrażliwe na prądy powietrzne (zwiewanie). Przy zamgławianiu powierzchniowym szybkie ulatnianie się aerozoli powoduje zmniejszenie skuteczności działania. Dzieje się tak, dlatego, że kropla tak małej średnicy posiada bardzo krótką żywotność i w przypadku odparowania z niej wody (nośnika), zmienia swój ciężar, a tym samym staje się mniej przyczepna. Aby temu zapobiec stosuje się specjalne dodatki, które skutecznie opóźniają odparowywanie wody (nośnika).
Do wytwarzania aerozoli służą specjalne aparaty tzw. wytwornice aerozoli. Budowa ich pozwala na wytwarzanie kropli o bardzo małej średnicy.
Aktualnie w handlu dostępne są wytwornice napędzane silnikami spalinowymi (odrzutowymi) i elektrycznymi, a zasada działania ich jest podobna, tzn. przy napędzie spalinowym powstający przy pracy silnika odrzutowego strumień gazów powoduje rozdrobnienie parowanej cieczy roboczej wtryskiwanej do nich pod ciśnieniem, natomiast przy napędzie elektrycznym zasysane turbinami powietrze zostaje przewodem wtłoczone do zbiornika cieczy roboczej, która pod ciśnieniem dostaje się do rozpylacza i wraz 2 strumieniem powietrza wyrzucana jest na zewnątrz.
Ciecz roboczą należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta środków chemicznych. Z reguły stosuje się dawki zwiększone niż przy tradycyjnym opryskiwaniu Zwiększenie to wynika z faktu, że mgła równomiernie wypełnia całą objętość pomieszczenia. Korzystnie jest zmniejszyć objętość nośnika (wody). W celu polepszenie jakości zabiegu można dodać do cieczy roboczej 10 % objętościowych, specjalny cl substancji, tzw. kleszczowych, skutecznie odwlekając parowanie wody na taki okres aby określona wielkość kropli osiągnęła cel.