OBJAWY BYTOWANIA SZKODNIKÓW W DREWNIE

O niechcianych lokatorach możemy dowiedzieć się obserwując dobrze nasz mebel czy fragment elementu z którego dochodzą niepokojące dźwięki. Jeżeli na drewnie zobaczymy otwory wylotowe, bądź wysypującą się z nich mączkę drzewną to mamy do czynienia ze szkodnikiem drewna. Mogą nas w tym upewnić odgłosy kołatania i drążenia dobiegające zdrewnianych elementów. Możemy także rozłupać kawałek drewna z którego dobiegają odgłosy i przekonać się o bytowaniu w nim larw szkodników. Niestety wiąże się to z uszkodzeniem badanego elementu.

KTO ZJADA NASZE DREWNO?

Kto z nas nie słyszał cichego chrobotania w elementach drewnianych? Kto z nas nie widział małych otworów o regularnych kształtach w drewnie, meblach, deskach. belkach, podłogach i innych? Mamy wtedy do czynienia z niechcianymi lokatorami. Co zrobić kiedy zauważymy że nasze meble i domy zostały zaatakowane przez szkodniki drewna? Najprostszą odpowiedzią jest „zadzwonić do naszej firmy a my profesjonalnie zajmiemy się problemem”. Większość z nas zna tylko jednego ze szkodników drewna zwanego kornikiem. Jednak szkodników drewna jest znacznie więcej. Korniki najczęściej spotykamy w rosnących drzewach np. w Puszczy Białowieskiej. Nasze domy wraz z wyposażeniem zjadają zupełnie inne owady. Najgroźniejszymi z nich są owady rozwijające się w suchym drewnie (od 8% do 20% wilgotności) a więc wewnątrz budynków. 

SPUSZCZEL POSPOLITY

Do najgroźniejszych owadów w tym środowisku należą: -spuszczel pospolity który w Europie jest najgroźniejszym szkodnikiem budowli drewnianych, pali mostowych i portowych, słupów trakcji elektrycznej, a także przesuszonych elementów wyposażenia naszych domów(meble antyczne i inne). Preferują one bytowanie w drewnie miękkim (iglastym) o niskiej zawartości wilgoci. Larwa tego szkodnika może mieć nawet 32 mm długości i drążyć tunele w drewnie do 6 mm średnicy i czyniąc tym duże straty w drewnie.

KOŁATEK DOMOWY

- kołatek domowy przyczynia się do niszczenia drewna w dolnych częściach budynków, piwnicach a także w drewnianych elementach kościołów i skansenów. Drąży on chodniki o średnicy 1-2 mm osłabiając tym samym konstrukcje domów czy też drewnianych elementów. Żeruje on zarówno w drewnie iglastym jak i liściastym.

DRWALNIK PASKOWANY

- miazgowiec to inny znany szkodnik drewna występujący w naszym środowisku. Ten szkodnik przez dziesiątki lat może niszczyć drewno w naszym domu(np. w meblach) aż do całkowitego zniszczenia bielu drewna. Często możemy go spotkać w zakładach przemysłu drzewnego ale także w mieszkaniach czemu sprzyjają małe wymagania co do wilgotności.

STUKACZ ŚWIERKOWCA

- stukacz świerkowiec to następny szkodnik drewna a jako swoje przysmaki upodobał sobie produkty z nieokorowanego drewna iglastego. Powoduje dużo zniszczeń mebli i stolarki budowlanej a także konstrukcji dachowych.

METODY ZWALCZANIA SZKODNIKÓW W DREWNIE Możemy rozróżnić 3 metody zwalczania szkodników drewna.

- BIOLOGICZNA –metoda do której potrzebni są naturalni wrogowie szkodników drewna (np. dzięcioł) i którą możemy użyć tylko tam gdzie znajduje się porażony drzewostan. Polecamy więc Państwu metodę chemiczną która jest szybka i stosunkowo niedroga. Jeżeli stwierdzimy obecność szkodników drewna w naszym domu to nie zwlekajmy z przeprowadzeniem usługi. Pozwoli ona w znaczący sposób przedłużyć żywotność elementów drewnianych.

Należy pamiętać że walka ze szkodnikami drewna jest trudna, więc lepiej zapobiegać ich pojawianiu się w naszych domach. Możemy pomóc Państwu w impregnacji drewna dobrymi preparatami owadobójczymi i grzybobójczymi, które głęboko wnikają w drewno. Paweł Kwolek